Skip to main content

Jeśli spodobało Ci się dane mieszkanie dostępne w ofercie dewelopera i masz już za sobą spotkanie z doradcą (jak je umówić i skutecznie przeprowadzić opisywaliśmy w poprzednim poradniku), pora na kolejny krok, którym jest decyzja o wyborze oferty. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, jakie decyzje warto pojąć na tym etapie i co zrobić dalej.

Mieszkanie docelowe czy na jakiś czas?

Przede wszystkim zastanów się, w jakim momencie swojego życia i kariery zawodowej się znajdujesz i czego oczekujesz od nowego mieszkania? Czy stabilizacji i spokoju, dlatego poszukujesz mieszkania docelowego, z którego nie zamierzasz się wyprowadzać przez wiele lat? Czy może twoja sytuacja dynamicznie się zmienia, więc prawdopodobnie za jakiś czas będziesz szukać kolejnego lokum – większego lub w zupełnie innej lokalizacji?

Myślenie o tymczasowym mieszkaniu jest charakterystyczne zwłaszcza dla ludzi młodych, których przyszłość otwiera wiele możliwości. Jeśli zaczynasz dopiero swoją karierę zawodową, trudno określić, gdzie będziesz mieszkać za 5-10 lat. Ciężko też przewidzieć np. jak liczna będzie twoja rodzina i ilu pomieszczeń będziesz wówczas potrzebować. Dlatego początkowo nawet niewielkie, otwarte mieszkanie typu studio jest dobrym rozwiązaniem. Przy wyborze tymczasowego mieszkania uwzględnij także te elementy, które w tej chwili nie mają dla Ciebie większego znaczenia, ale za jakiś czas mogą okazać się atrakcyjne dla osób chcących od Ciebie odkupić lub wynająć lokal. Na przykład: jeśli nie masz dzieci, obecność placu zabaw we wspólnej przestrzeni nie jest czymś, co traktujesz jako atut mieszkania. Ale dla potencjalnych kupców lub lokatorów może to być decydujący czynnik.

Jeśli jednak celujesz już w mieszkanie na stałe, warto wziąć pod uwagę możliwość przearanżowania pomieszczeń. Twoje potrzeby życiowe, a tym samym przeznaczenie czy sposób wykorzystywania przestrzeni mieszkalnej może się zmieniać. Warto więc spojrzeć na ofertę z perspektywy potencjalnych funkcjonalności mieszkania i elastyczności jego układu.

Czego brakuje mi w aktualnym mieszkaniu i na aktualnym osiedlu?

Definiowanie potrzeb, które musi spełniać mieszkanie, może być trudne zwłaszcza jeśli kupujesz pierwszą nieruchomość w życiu. Jednak aby właściwie oszacować te potrzeby nie musisz posiadać eksperckiej wiedzy. Wystarczy, że odniesiesz się do własnych doświadczeń. Wyobraź sobie, że chcesz wystawić na sprzedaż swoje wcześniejsze mieszkanie, w którym dobrze Ci się żyło. Zastanów się, w jaki sposób opisałbyś lokal i okolice, by podkreślić ich zalety: co było dla Ciebie ważne, co wpływało na Twoją wygodę. Może odpowiednia ekspozycja, która rano dawała dużo naturalnego światła lub przeciwnie – pozwalała wyspać się do późna? Może bliskość przystanku autobusowego lub sklepów spożywczych? To, na co zwrócisz szczególną uwagę, próbując sprzedać swoje mieszkanie, jest najprawdopodobniej tym, co najlepiej zaspokajało Twoje potrzeby, nawet jeśli wcześniej nie zdawałeś sobie sprawy z ich istnienia.

Zastanów się też nad tym, czego brakowało Ci w Twoim dotychczasowym mieszkaniu (lub mieszkaniach) oraz otoczeniu. Może w pobliżu było mało zieleni? A może osiedle było źle skomunikowane z resztą miasta? Brakowało wydzielonych miejsc na rowery lub urządzenia do odbioru i nadawania paczek? Na pewno uda Ci się znaleźć mankamenty, których warto unikać w przyszłości. Mając listę rzeczy, które najbardziej lubiłeś w swoich dotychczasowych mieszkaniach, oraz tych, których Ci brakowało – w praktyczny sposób określasz swoje potrzeby dotyczące także nowego mieszkania, którego zakup planujesz. Czy oferta musi spełniać wszystkie oczekiwania z powyższej listy? Odpowiedź brzmi: to zależy. Jeśli masz sporo bardzo szczegółowych oczekiwań, warto podzielić je na dwie kategorie – tych, które będą przyjemnym udogodnieniem, oraz tych, które są dla Ciebie kluczowe. Dzięki temu łatwiej podejmiesz decyzję, która oferta bardziej pasuje do Twoich wymagań.

Czy stać mnie na to mieszkanie?

Kiedy znasz cenę rozważanego mieszkania, musisz zastanowić się jak sfinansować jego zakup. Warto tu rozważyć trzy rzeczy: wysokość wkładu własnego (czyli ile pieniędzy na zakup mieszkania już posiadasz), zdolność kredytową oraz koszty eksploatacji mieszkania, czyli wszystkie opłaty miesięczne, takie jak czynsz administracyjny czy rachunki za media.

Zdolność kredytowa pozwoli Ci odpowiedzieć na pytanie, jak duży kredyt możesz zaciągnąć, a co za tym idzie – jak drogie mieszkanie kupić (gdy zsumujesz kwotę kredytu i posiadany wkład własny). Natomiast miesięczne opłaty związane z mieszkaniem pozwolą obliczyć, jakie stałe wydatki ponosić będziesz obok raty kredytu, i w praktyce zaplanować funkcjonowanie budżetu domowego po przeprowadzce.

Zdolność kredytową możesz samodzielnie sprawdzić w wielu miejscach w internecie. Warto jednak pamiętać, że wszelkie internetowe kalkulatory zdolności kredytowej nie dają ostatecznych wyników i lepiej traktować je orientacyjnie. By poznać szczegóły oraz atrakcyjne oferty kredytowania, lepiej umówić się na bezpłatne spotkanie z naszym ekspertem finansowym. Warto też sprawdzić nasz poradnik: „Jak zdobyć finanse na wymarzone mieszkanie? 6 kroków do kredytu”.

Standard mieszkania z rynku pierwotnego

Standard mieszkania to ważna kwestia przy wybieraniu oferty mieszkaniowej. Co ona oznacza? Odnosi się do stanu wykończenia mieszkania w momencie odbioru. W praktyce możemy mówić o stanie deweloperskim lub wykończonym („pod klucz”).

Nie ma jednolitej definicji tego, co oznacza stan deweloperski. Często jest to mieszkanie z poprowadzonymi instalacjami, nałożonymi tynkami i zrobionymi wylewkami. Zazwyczaj nie ma w nim drzwi wewnętrznych ani armatury łazienkowej, chociaż zdarzają się wyjątki. W przypadku odbioru mieszkania w stanie deweloperskim musisz liczyć się z koniecznością przeprowadzenia prac wykończeniowych przed wprowadzeniem się. Zwróć więc baczną uwagę na to, jak stan deweloperski rozumiany jest w umowie sprzedaży mieszkania.

Stan wykończony „pod klucz” oznacza lokal gotowy do wprowadzenia się, ponieważ wykonano w nim wszystkie konieczne prace wykończeniowe. Mieszkanie w standardzie wykończonym jest zawsze droższe niż analogiczne mieszkanie w stanie deweloperskim, co bierze się oczywiście z kosztów materiałów i robocizny. W Echo Investment, decydując się na usługę wykończenia mieszkania przez dewelopera, otrzymujesz:

  • indywidualny projekt wnętrza, dopasowany do Twoich potrzeb,
  • wysokiej jakości wykonanie oraz trwałe materiały
  • nadzór projektanta
  • 3 lata rękojmi

Jest to więc bardzo wygodne rozwiązanie, bo pozwala Ci zaoszczędzić czas i nerwy, oraz jest tańsze niż przeprowadzanie tego dość skomplikowanego procesu na własną rękę.

Sprawdzenie dewelopera

Kupując mieszkanie inwestujesz swoje długoletnie oszczędności, a często zaciągasz także kredyt na kilkadziesiąt lat. Dlatego tak istotny jest wybór produktu od wiarygodnej, doświadczonej i stabilnej finansowo firmy deweloperskiej. Dzięki temu zyskujesz pewność, że nawet w czasie kryzysu gospodarczego Twoje mieszkanie zostanie wybudowane zgodnie z obietnicą, a jakość jego wykonania będzie wysoka. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak właściwie sprawdzić dewelopera, przejrzyj nasz poradnik: „Deweloper – sprawdzenie wiarygodności”.

Co dalej, gdy wybrałem konkretne mieszkanie

Jeśli podjąłeś decyzję, które mieszkanie wybierzesz, kolejnym krokiem jest rezerwacja wstępna oraz podpisanie umowy rezerwacyjnej (lub od razu umowy deweloperskiej). Szczegóły poznasz z naszych poradników: „Rezerwacja wstępna – szczegóły” oraz „Umowa Rezerwacyjna szerzej”. To także właściwy moment na spotkanie z doradcą kredytowym. Jak to zrobić dowiesz się, wchodząc na „Jak zdobyć finanse na wymarzone mieszkanie? 6 kroków do kredytu”.