Wydawać by się mogło, że towarzyszące nam coraz większe tempo życia sprawi, że podczas odbioru nowego mieszkania oczekiwać będziemy gotowej do życia przestrzeni. Raport przygotowany na zlecenie Echo Investment „Nie ma jak w domu, czyli jak mieszkają Polacy” częściowo przeczy tej tezie. Okazało się bowiem, że 24% uczestników badania chce wziąć na siebie wysiłek wykończenia mieszkania i zgadza się na lokal w stanie surowym. Generalnie jednak Polacy wolą odbierać wykończone lokale. Formułę „pod klucz” wskazało 39% badanych.
Niemal co czwarty Polak, zanim zamieszka w wymarzonym M, jest zdecydowany na samodzielny dobór odpowiedniej podłogi, armatury łazienkowej czy drzwi wewnętrznych. Rzadziej po tego typu rozwiązanie sięgnęliby najmłodsi respondenci w wieku 18-24 lata (16% wskazań), a częściej starsi z ugruntowaną pozycją zawodową – w grupie 45-54 lata ten odsetek wyniósł 29%. Raport udowodnił, że także dochody mają w tej kwestii duże znaczenie, ale co ciekawe, im one wyższe, tym częściej respondenci wskazywali na stan deweloperski. Wśród najmniej zarabiających na surowe ściany i podłogi zdecydowałoby się 18% osób natomiast wśród inkasujących miesięcznie od 15 do 20 tys. zł aż 58% badanych wskazało na stan surowy.
Dlaczego Polacy decydują się na stan surowy mieszkania? Aż 74% respondentów chce po prostu samodzielnie wykończyć zakupiony lokal. Z kolei po 32% badanych zaznaczyło opcje „wykończenie pod klucz jest za drogie” oraz „wszystkie mieszkania wykańczane przez dewelopera wyglądają tak samo”. Ponadto 31% deklaruje, że nie ufa pośrednikom i chce samemu mieć nad wszystkim kontrole, a kolejnych 14% ma sprawdzoną ekipę wykończeniową. Ponadto 14% Polaków jest zainteresowanych zakupem lokali gotowych do zamieszkania, czyli nie tylko wykończonych, ale i wyposażonych przez dewelopera w meble czy sprzęty AGD/RTV. Raport stworzony na zlecenie Echo Investment wskazuje, że 51% pytanych nie ma czasu kupować materiałów i pilnować ekipy wykończeniowej, 34% nie zna się na wykańczaniu mieszkań, a o 2% mniej ceni komfort niezmienności ceny usługi gwarantowany podpisaną umową z wykonawcą. Na kolejnych miejscach znalazły się: 3-letnia rękojmia na wykonane prace (26%), możliwość zaoszczędzenia 15% na podatku VAT od materiałów wykończeniowych (20%), a także zastosowanie najwyższej jakości materiałów, które posłużą dłużej (11%).