Skip to main content

Nowa ustawa deweloperska obejmuje wszystkie projekty, których sprzedaż została uruchomiona po 1 lipca 2022 roku. W naszym przypadku to na razie dwa przedsięwzięcia: drugi etap inwestycji ZAM w Krakowie oraz projekt loftowy w łódzkiej Fuzji. Regulacja dotyczy każdego etapu przedsięwzięcia deweloperskiego – od jego otwarcia, poprzez podanie do publicznej wiadomości informacji o rozpoczęciu oferowania lokali oraz domów, zawarcie umowy deweloperskiej, na przeniesieniu własności kończąc. Co zmieniło się dla deweloperów tłumaczy Anna Mirońska, radca prawny Echo Investment.

Nowa ustawa deweloperska to przede wszystkim większy komfort psychiczny dla klientów, którzy wpłacają niemałe przecież kwoty na zakup nowych mieszkań od dewelopera.

Wcześniej, w przypadku gdy deweloper był w opóźnieniu realizacji inwestycji mieszkaniowej albo nawet wstrzymał czasowo swoją budowę to nabywca był zobowiązany do wpłaty ceny zgodnie z treścią parafowanej umowy deweloperskiej. Obecnie terminy te są ściśle powiązane z terminem wykonywania danej inwestycji.

Nowa ustawa deweloperska zastąpiła obowiązującą od dziesięciu lat ustawę o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Jej nowe zapisy mają na celu wypełnienie dotychczasowych luk prawnych oraz zapewnienie większej ochrony kupującym.