Skip to main content

Brzmi banalnie? Być może, ale doskwierająca wszystkim inflacja, niepewność związana z wojną w Ukrainie oraz sytuacją gospodarczą nie muszą zapalać czerwonego światła dla mieszkaniowych inwestycji Polaków. 

Przy zakupie mieszkania często kierujemy się sercem. To ono sprawia, że zachwycają nas: lokalizacja, widok z okna, najbliższe sąsiedztwo, osiedlowe udogodnienia lub błoga cisza za oknem. Odrzucamy wtedy argumenty płynące z rozumu podpowiadające, że przecież „daleko do pracy”, „skomplikowany dojazd do centrum” lub „dobiegający hałas może być na dłuższą metę nieznośny”. Ale przecież kupno własnego „M” to coś więcej niż tylko nabycie kolejnego dobra materialnego. Dla jednych będzie to symbol diametralnych zmian zachodzących w życiu, ale dla innych początkiem nowej drogi zawodowej, przeprowadzki do innego miasta lub po prostu potrzebą posiadania „własnego kąta” na ziemi.

Teoretycznie szalejącą inflację można wziąć na przeczekanie 

Nie brakuje osób, które uważają, że warto wstrzymać się z lokowaniem posiadanych środków w zakup mieszkania, a pieniądze pozostawić na bankowym koncie lub w przysłowiowej skarpecie.  Tyle tylko, że pieniądz, który nie pracuje traci na wartości, a środki ulokowane na nieoprocentowanym koncie z każdym miesiącem pozwalają na zakup mniejszej ilości dóbr i usług, także dotyczy to rynku mieszkaniowego. Sierpniowy odczyt inflacji wskazuje na poziom 16,1%. Takiej dynamiki nie widziano w naszym kraju od ponad ćwierćwiecza i nikt nie potrafi ze stuprocentową gwarancją odpowiedzieć na pytanie gdzie jest sufit aktualnej drożyzny. Cofnijmy się jeszcze do początku bieżącego roku. Pierwszy miesiąc 2022 zamknęliśmy inflacją wynoszącą 9,2% i już wtedy osoba posiadająca kapitał w wysokości 500 tys. zł traciła na jego wartości około 47 tys. zł. Z każdym kolejnym miesiącem te spadki tylko się pogłębiały i przy obecnej inflacji realna wartość odłożonych pieniędzy stopniała o ponad 77,5 tys. zł. Niezła sumka, którą można wykorzystać np. na wykończenie kupionego lokalu. Przyjmując szacunkową kwotę 1,5 tys. zł za mkw. bylibyśmy w stanie przygotować do zamieszkania inwestycję o metrażu ponad 50 metrów!

Kapitał wymaga ochrony

Ulokowanie posiadanych pieniędzy w nieruchomości jest przede wszystkim zabezpieczeniem kapitału przed szalejącą drożyzną. Decydując się na zakup własnego „M” nabywca stawia na bezpieczeństwo ponieważ transakcja mieszkaniowa obarczona jest stosunkowo niewielkim ryzykiem w stosunku do innych aktywówtłumaczy Dawid Wrona, dyrektor sprzedaży mieszkań w Echo Investment. Zdarzają się co prawda okresowe wahania rynkowe, które powodują na jakiś czas spadek wartości lokali, ale patrząc w szerszej perspektywie widać wyraźnie, że wartość nieruchomości tylko rośnie. Czas pracuje na korzyść nabywcy, a proces ten następuje dynamiczniej niż w przypadku stopy inflacji. Istnieje także furtka ulokowania kapitału w mieszkanie przeznaczone na wynajem. Czynsze zapewniają regularny dopływ pieniędzy, a ich rosnące stawki kuszą perspektywą wyższego zarobku.

Osiedle Bonarka Living dobrą opcją dla potencjalnych nabywców

Krakowska inwestycja z portfolio spółki Echo Investment powstaje tuż obok popularnego i oferującego dostęp do około 230 sklepów i restauracji Centrum Handlowego Bonarka oraz w sąsiedztwie terenów zielonych o powierzchni niemal 2,5 ha. Realizację przedsięwzięcia zaplanowano na dwa etapy, z czego pierwszy w pełni się zakończył, a lokale zostały już przekazane klientom. Obecnie trwa budowa drugiego etapu, w którym powstają dwa budynki, łącznie z 330 mieszkaniami o zróżnicowanym metrażu od 30 do 104 mkw. i w rozkładach od kawalerek do pięciopokojowych. W każdym lokalu Echo Investment zainstaluje podstawową wersję Echo Smart – systemu do zarządzania inteligentnym domem. Umożliwia on lokatorom np. kontrolę temperatury, zarządzanie roletami, alarmem i zamkami oraz sterowanie domowym oświetleniem. Całość nowoczesnych rozwiązań podnosi wartość nieruchomości, co jest także niebagatelne przy ewentualnym wynajęciu lokalu lub jego odsprzedaży. Krakowska inwestycja to także wiele udogodnień na terenie zewnętrznym. Do dyspozycji lokatorów przewidziano m.in. punkty odbioru i nadawania przesyłek, ładowarki do samochodów elektrycznych, place zabaw dla najmłodszych, miejsca parkingowe dla car sharingu, a także stojaki na rowery. W pobliżu znajdują się przystanki autobusowe i tramwajowe, a przy samej inwestycji stacja Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, z której dojazd do Dworca Głównego zajmuje jedynie 8 minut. Osiedle Bonarka Living jest interesującym produktem inwestycyjnym m.in. pod kątem dzieci, które chcą studiować na renomowanych uczelniach wyższych. Dojazd z terenu inwestycji do trzech z nich zajmuje Szybką Koleją Aglomeracyjną około kwadrans. Ponadto zakupione mieszkanie może „pracować na siebie”. W promieniu jednego kilometra od osiedlowej zabudowy funkcjonuje ponad 225 tys. mkw. powierzchni biurowej, w której działa pokaźna grupa osób, która może być zainteresowana wynajmem mieszkania tuż przy miejscu pracy.

Sprawdzony deweloper poszukiwany

Echo Investment działa na krakowskim rynku od ponad dwudziestu lat. W tym czasie firma oddała do użytku 27 projektów, z czego zdecydowana większość to osiedla mieszkaniowe i apartamentowce m.in. Dom pod Wilgą czy Kościuszki Apartments. W obecnych, trudnych czasach, proces sprzedaży cały czas ewoluuje. Klienci zwracają coraz większą uwagę właśnie na doświadczenie, stabilność i reputację dewelopera oraz jego silną pozycję na rynku. Echo Investment to największa pod względem liczby i powierzchni realizowanych projektów firma deweloperska działająca w Polsce. Stabilność marki potwierdzają dane na koniec pierwszego kwartału bieżącego roku, gdy na koncie Echo Investment znajdowało się ponad 730 mln zł gotówki. Stanowi to przede wszystkim dodatkową gwarancję bezpieczeństwa i minimalizuje ryzyko niedokończenia projektów. Wpisuje się w to także podejście do klienta, który otrzymuje m.in. stałą cenę zakupionego mieszkania potwierdzoną notarialnie, a przekazanie zakupionego lokalu następuje w ustalonym terminie i standardzie. Obecnie na krakowskim rynku mieszkaniowym Echo Investment oferuje mieszkania w trzech inwestycjach. Oprócz Osiedla Bonarka Living to także projekty ZAM oraz KRK.

Więcej informacji: echo-osiedlebonarka.pl