Skip to main content

Masz dość wynajmowania kolejnych mieszkań i płacenia odstępnego za lokal, który i tak nie będzie Twój? Od dawna marzysz o swoim własnym kącie, który będziesz mógł umeblować i urządzić dokładnie tak, jak tego pragniesz? A może szukasz mieszkania pod inwestycję, dzięki któremu sam będziesz mógł zacząć zarabiać pieniądze na swoją przyszłość? Czy wiesz, jakie pytania powinieneś sobie zadać, jeszcze zanim zaczniesz oglądać oferty dostępne na rynku? Z naszym artykułem precyzyjnie określisz swoje potrzeby, dzięki którym kupno mieszkania stanie się prawdziwą przyjemnością. Gotowy? Zaczynamy!

Lokalizacja

To jeden z ważniejszych aspektów przy zakupie nieruchomości. Bez względu na to, czy każdego dnia musisz dojeżdżać do pracy, czy aktualnie wykonujesz swoje obowiązki zawodowe online, lokalizacja mieszkania będzie miała dla Ciebie duże znaczenie. Dlatego jeszcze przed oglądaniem samego mieszkania warto przejść się po jego okolicy, zapoznać z pobliskimi obiektami i poczuć lokalny klimat. Koniecznie sprawdź:

 • Odległość od punktów handlowych: jak daleko znajduje się piekarnia, warzywniak, w jakiej odległości są większe galerie handlowe.
 • Dojazd: Ile zajmie Ci dojazd do pracy samochodem, autobusem, tramwajem.
 • Dostępność punktów usługowych: czy w pobliżu znajduje się zakład fryzjerski, kosmetyczny, czy niedaleko jest myjnia, bankomat, stacja paliw.
 • Komunikacja miejska: czy na osiedlu lub w niedalekiej okolicy znajduje się przystanek autobusowy, tramwajowy. Jak często jeżdżą autobusy, tramwaje?
 • Miejsca rekreacyjne: jak daleko od osiedla znajduje się basen, centrum kultury, siłownia.
 • Dostęp do placówek oświatowych i medycznych: czy w pobliżu jest żłobek, przedszkole, szkoła, apteka, przychodnia medyczna.
 • Odległość od zieleni miejskiej: czy masz wygodny dostęp do parków, skwerów, stawów, jezior, lasów? Upewnij się, że wśród miejskiej dżungli łatwo i szybko znajdziesz oazy prawdziwej natury.

Pomyśl o okolicy swojego mieszkania jak o 15-minutowym mieście, to znaczy takiej lokalizacji, w której wszystko, czego potrzeba Ci na co dzień do życia, pracy zdalnej i relaksu, znajduje się w odległości nie dalszej, niż 15 minut pieszo lub na rowerze.

Osiedle

Kiedy już zapoznamy się z okolicą, zastanówmy się nad tym, w jaki sposób powstające osiedle będzie się z nią komponowało. Czy nowe osiedle harmonijnie wpisze się w poznany przez nas krajobraz? Czy wzbogaci okoliczną ofertę? W jaki sposób połączy się z już istniejącą tkanką miejską? To istotne kwestie, ponieważ nie chcemy przecież, aby okolica, która przypadła nam do gustu, pogorszyła się ze względu na kompleks, w którym planujemy zamieszkać. Harmonijne budownictwo jest możliwe, musimy jedynie zwrócić uwagę na to, czy z takim będziemy mieli do czynienia.

Sytuacja epidemiologiczna w kraju mocno wpłynęła na rynek pracy i dziś wiele osób pracuje w trybie home office. Zatarła się granica pomiędzy biurem a mieszkaniem, obowiązkami zawodowymi a życiem prywatnym. Właśnie dlatego tak ważny będzie dla Ciebie komfort w miejscu zamieszkania. Jeśli planujesz zakup mieszkania od dewelopera, koniecznie zapoznaj się z planem osiedla i sprawdź na co możesz liczyć, poza tym co oferuje Ci mieszkanie. Zwróć uwagę na takie udogodnienia jak:

 • Relaks: Czy osiedle ma zaplanowane miejsca do wypoczynku i przestrzenie wspólne?
 • Zieleń: Jak dużo jest zieleni i miejsc rekreacyjnych?
 • Kawiarnie: Czy w pobliżu są kawiarnie i restauracje?
 • Utrzymanie osiedla: Czy są ławki, chodniki, kosze na śmieci, wybieg dla psów?
 • Bezpieczeństwo: Czy osiedle jest bezpieczne, czy jest monitoring, ochrona?
 • Wjazd do osiedla: Czy wjazd na osiedle jest bezproblemowy, czy na osiedle można wjechać tylko jedną drogą?

Mieszkanie

O co pytać przy wyborze i kupnie mieszkania?

Rozkład mieszkania: Sprawdź rozkład względem stron świata, zobacz, jak nasłonecznione jest mieszkanie. Czy kuchnia jest osobnym pomieszczeniem, a może połączona jest z salonem? Jak duża jest łazienka, czy jest połączona z toaletą? Jak duże są pokoje, czy jest miejsce na szafę w przedpokoju lub garderobę?

Kondygnacja: Zastanów się, czy lepsze będzie dla Ciebie mieszkanie na parterze, a może zależy Ci na spektakularnym widoku i wolisz wyższe kondygnacje? Czy winda umożliwia łatwy dostęp do wyższych pięter? Ile wind jest w budynku?

Hałas: Sprawdź, czy w pobliżu znajduje się torowisko tramwajowe, mocno uczęszczana droga, boisko sportowe, plac zabaw. Czy bliskość tych punktów będzie problematyczna w czasie, kiedy przebywasz w mieszkaniu? A jak wygląda kwestia hałasu wewnątrz budynku? Czy materiały użyte do jego budowy zapewniają odpowiednią dźwiękoszczelność?

Taras lub prywatny ogródek: Zobacz, czy mieszkanie ma prywatny ogródek, balkon lub taras  Jak daleko znajdują się okna sąsiedniego mieszkania, jak daleko znajduje się balkon sąsiada? Jaką powierzchnię ma ogródek?

Korytarz: Czy w budynku jest winda, jak duże są klatki schodowe? Jaka jest szerokość korytarza? Czy da się nim swobodnie przejść, np. niosąc siatki z zakupami? Czy wysokość stopni na schodach pozwala pokonywać je swobodnie i bez dodatkowego wysiłku?

Przechowywanie i garaż: Czy do mieszkania przypisana jest piwnica, pomieszczenie gospodarcze? Czy będziemy mieli gdzie parkować samochód? Czy do mieszkania przypisano miejsce postojowe lub garaż?

Inteligentny dom: Współcześnie technologa pozwala na wprowadzanie inteligentnych systemów, które łączą domowe instalacje i urządzenia elektryczne oraz pozwalają nimi sterować za pośrednictwem aplikacji, a nawet głosem. Czy mieszkanie jest wyposażone w tego typu udogodnienia? Czy można zdalnie odłączyć zasilanie, zamknąć/otworzyć drzwi lub odkręcić ogrzewanie przed przyjazdem z pracy?

Udogodnienia

Nasze potrzeby się zmieniają. Wypełniamy swój dzień różnorodnymi aktywnościami, dlatego coraz częściej korzystamy z udogodnień, które pozwalają nam zaoszczędzić czas oraz zapewniają łatwy dostęp do wszystkiego, co może być nam potrzebne. Udogodnienia podnoszą komfort życia i sprawiają, że nie chcemy zamienić naszego wymarzonego M na nic innego. Dlatego jeśli zależy Ci na miejscu precyzyjnie dopasowanym do Twoich potrzeb, sprawdź, czy:

 • W pobliżu znajduje się punkt odbioru przesyłek. Dzięki niemu możesz szybko i wygodnie nadawać i odbierać paczki o każdej porze dnia. Bliskość takiego punktu pomoże Ci zaoszczędzić czas, a jeśli do nadania lub odbioru będziesz mieć większą i cięższą przesyłkę – nie trzeba będzie jej daleko nosić.
 • Czy na osiedlu zaprojektowano stację ładowania pojazdów elektrycznych. Coraz więcej osób stawia dziś na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania. Nawet jeśli obecnie nie jeździsz samochodem elektrycznym, to w niedalekiej przyszłości może się to zmienić.
 • Czy na osiedlu znajdują się strefy rekreacyjne. Wspólne strefy sprzyjają integracji mieszkańców. Parki, skwery, ogródki, szklarnie czy kluby mieszkańca sprawiają, że osiedle nabiera przyjaznego charakteru i staje się miejscem lubianym przez lokalną wspólnotę. Warto, by zawierały też siłownie plenerowe i place zabaw dla dzieci.
 • Czy deweloper zaplanował miejsce na przechowywanie rowerów. Stojaki i wiaty rowerowe to absolutna konieczność! Koniec z zajętym miejscem na balkonie lub w piwnicy!
 • Czy do wnętrza budynku mamy zapewniony mobilny dostęp. Dzisiejsza technologia umożliwia otwieranie drzwi wejściowych, furtek i bram czy przywołanie windy za pomocą aplikacji w smartfonie, dzięki czemu nie trzeba używać przycisków. To nie tylko wygodne rozwiązanie, ale i bezpieczne w sytuacjach epidemiologicznych.

Jak kupić mieszkanie i nie żałować? Znalezienie idealnego lokum to naprawdę spore wyzwanie. Chcesz oszczędzić czas i energię? Zacznij od precyzyjnego zdefiniowania swoich potrzeb. Pomogą Ci w tym pytania zawarte w artykule. Zdecyduj, które aspekty są dla Ciebie najważniejsze i zacznij przeglądanie ofert deweloperów od tych, które spełniają wszystkie wymogi.

Jeśli znajdziesz kilka takich propozycji, zwróć uwagę na pozostałe kryteria. Ostatecznie w dłuższej perspektywie nawet drobne szczegóły mogą wpłynąć na komfort mieszkania w danej okolicy. Więc dobrze się przygotuj i zacznij poszukiwania swojego wymarzonego mieszkania. Powodzenia!