Skip to main content

Po trudnym 2022 r. pierwszy kwartał obecnego roku zapewnił powiew świeżości i potwierdzenie odbicia sprzedaży w segmencie mieszkaniowym. Na siedmiu największych rynkach w Polsce styczeń-marzec 2023 r. przyniósł poprawę wyniku o 35% względem wcześniejszego kwartału. Ponadto – według danych Otodom Analytics – wzrosła także liczba rezerwacji. Pozytywne poruszenie widać m.in. na rynku warszawskim, a swój udział w tym ma także Echo Investment. Deweloper od ponad roku buduje Apartamenty Rytm na Kabatach, a niedawno zapowiedział wielofunkcyjny projekt w centrum Warszawy czyli Towarowa 22. W przygotowaniu jest także rewitalizacja kwartału ulic położonych w biznesowej części Służewca.  

Po serii spadków, szacowana w Warszawie sprzedaż wyraźnie wzrosła. Według wyliczeń przytaczanych w raporcie „Pierwotny Rynek Mieszkaniowy Warszawy” przygotowanym przez Dział Badań i Analiz spółki Emmerson Lumico na koniec I kw. 2023 r. liczba sprzedanych mieszkań wyniosła 3557 czyli o +13,1% w zestawieniu rok do roku oraz aż +52,9% w bilansie kwartał do kwartału. Ponadto w okresie styczeń-marzec 2023 r. deweloperzy wprowadzili w stolicy do swoich ofert niemal 2 tys. mieszkań. Analitycy odnotowali jednocześnie także wzrost średniej ceny mkw., która była wyższa od tej sprzed dwunastu miesięcy o około 11%. Wśród realizowanych obecnie na stołecznym rynku projektów uwagę przyciągają np. Apartamenty Rytm na Kabatach. Na gruncie po hali dawnego hipermarketu sieci Tesco i betonowym parkingu przy ulicy Wąwozowej firma Echo Investment realizuje projekt otoczony zielenią i przestrzeniami do spędzania czasu wolnego. Celem dewelopera jest przygotowanie przedsięwzięcia wpisującego się w ideę destinations, a więc wielofunkcyjnego kompleksu, nawiązującego do sąsiedztwa Lasu Kabackiego i  idealnego do życia nie tylko dla lokatorów apartamentów. Łącznie w ursynowskim projekcie powstanie 288 apartamentów, z czego prawie 80% znalazło już swoich nabywców. Spółka Echo Investment rozpoczęła rok 2023 ofertą sprzedażową na poziomie 14,5% udziału w dzielnicy. Według wyliczeń analityków Emmerson Lumico przełożyło się to na czwarte miejsce pod względem ilości dostępnych mieszkań wśród wszystkich deweloperów działających w tej części stolicy. W pierwszym kwartale roku w budowanym projekcie na Kabatach sprzedało się 18 apartamentów, a wynik ten zapewnił Echo Investment miejsce na ursynowskim podium. W naszym stołecznym projekcie w pierwszym kwartale 2023 roku klienci najchętniej wybierali apartamenty z czterema oraz pięcioma pokojami o metrażach 90-140 mkw. Ponadto sporym zainteresowaniem cieszyły się także lokale dwupokojowe o przestrzeniach 44-46 metrów. Wszystkie powstają w budynku, który będzie gotowy już w tym roku. Nie warto więc zwlekać z decyzją o zakupie ponieważ oferta sukcesywnie się kurczy. Zakup mieszkania w projekcie Apartamenty Rytm na Kabatach to gwarancja życia blisko licznych terenów zielonych, przestrzeni rekreacyjnych, bogatej oferty handlowej, usługowej i gastronomicznej dosłownie o krok od domu i w inwestycji świetnie skomunikowanej z centrum Warszawy – komentuje Dawid Wrona, dyrektor sprzedaży mieszkań w Echo Investment.

Branża w Warszawie patrzy w przyszłość z optymizmem ponieważ pomimo powolnego wzrostu cen transakcyjnych rośnie także zainteresowanie zakupem nowych mieszkań. Według twórców kwartalnego raportu przygotowanego przez Otodom Analytics niewielki, ale regularny wzrost cen na rynku jest obecnie silnym bodźcem i argumentem za przyspieszeniem decyzji o zakupie własnego M. Z kolei eksperci Emmerson Lumico nie mają wątpliwości, że na odbudowę części popytowej rynku wpływ miały także: rekomendacja KNF o zmniejszeniu bufora bezpieczeństwa przy obliczaniu zdolności kredowej w przypadku kredytów ze stałym oprocentowaniem oraz wstrzymany cykl podwyżek stóp procentowych. W obawie o wzrost cen przy już teraz ograniczonej ofercie, klienci przestali odkładać w czasie decyzję o zakupie mieszkania i wrócili do biur sprzedaży deweloperów. Większy w nich ruch jest natomiast kołem zamachowym dla branży deweloperskiej do zapowiadania kolejnych projektów. W publikacji „Pierwotny rynek mieszkaniowy Warszawy – I kwartał 2023” autorzy raportu do najciekawszych oraz najistotniejszych wydarzeń dla stołecznego rynku mieszkaniowego na początku obecnego roku zaliczyli m.in. prezentację nowego wielofunkcyjnego kompleksu Towarowa 22. Echo Investment, we współpracy z AFI Europe, stworzy na Woli miastotwórcze przedsięwzięcie o charakterze destinations z biurami, mieszkaniami i otwartymi przestrzeniami do spędzania czasu wolnego i relaksu. Całość zaprojektowano na terenach o powierzchni 6,5 ha zlokalizowanych pomiędzy ulicami Towarową, Pańską i Miedzianą. Segment mieszkaniowy wzbogaci się dzięki tej realizacji o ponad 2 tys. mieszkań, a do dyspozycji wszystkich warszawiaków oddany zostanie także ogólnodostępny Park Słowa Polskiego.

https://echo-rytm.pl/