Skip to main content

70% warszawiaków mieszka we własnym lokum, łodzianom brakuje w obecnie zajmowanych lokalach głównie dodatkowego pokoju, a 63% poznaniaków typuje, że mieszkania w najbliższych dwóch latach zdrożeją. Regionalne spojrzenie w naszym raporcie „Nie ma jak w domu, czyli jak mieszkają Polacy” przyniosło wiele bardzo ciekawych wniosków, które chętnie wykorzystamy budując naszą ofertę.

Bez względu czy zapytamy mieszkańca Warszawy, Krakowa czy Łodzi to oczekiwania wobec adresu, pod którym mieszkamy są bardzo podobne. Polacy chcą samowystarczalnych, zrównoważonych i miastotwórczych osiedli. Doskonale też potrafią określić czego w obecnym miejscu zamieszkania im brakuje. Dodatkowy pokój, lepszy rozkład pomieszczeń i garaż – to trzy rzeczy, które najczęściej wymieniano w naszym badaniu. Warszawiakom brakuje w obecnie zajmowanych lokalach głównie dodatkowego pokoju (29%) natomiast mieszkańcom Śląska własnego ogródka. Dla łodzian ważna jest potrzeba lepszego rozkładu pomieszczeń (22%), a zamieszkujący Trójmiasto wskazali brak własnej zielonej przestrzeni i garażu (po 18%). W sumie tylko 27% badanych zadeklarowało, że jest zadowolonych z miejsca zamieszkania. Najbardziej kręcą nosem wrocławianie – tylko 25% zadowolonych – a najmniej warszawiacy i poznaniacy (po 31%).

Nasi rodacy snują również plany i marzenia związane z potencjalnymi zmianami w przyszłości. Zamieszkujący krakowską aglomerację deklarują, że przy zakupie kolejnego mieszkania lub domu na pierwszym miejscu postawiliby kwestię dobrego dojazdu i komunikacji miejskiej (59%), ale niemal równie ważna jest dla nich bliskość terenów zielonych i rekreacyjnych (50%). Wrocławianie wymieniają m.in. bliskość punktów usługowych, gastronomicznych i handlowych (38%), a łodzianie kładą nacisk na ekologię oraz specyfikę dzielnicy i otoczenia (po 30%). Potencjalna zmiana miejsca zamieszkania wiąże się zazwyczaj także ze zmianą metrażu, ale warszawiacy stanowczo wykluczają w tej sytuacji przestrzenie do 30 mkw. Jeśli przeprowadzka w polskiej stolicy to najchętniej do mieszkania o wielkości 50-69 mkw., a na przestrzeń dysponującą metrażem 70-99 mkw. wskazuje prawie co trzeci poznaniak. Z kolei w przypadku 18% pytanych mieszkańców Śląska metraż kolejnego lokum wyniósłby 30-49 mkw.

Po więcej lokalnych smaczków związanych z rynkiem mieszkaniowym w naszym kraju zachęcamy do lektury całości raportu: https://www.echo.com.pl/preview,1515,jak-mieszkaja-polacy-raport-2022-echo-investment.pdf