Skip to main content

Zakup mieszkania stanowi atrakcyjny i bezpieczny sposób na ulokowanie środków, ale inwestycja musi być odpowiednio przemyślana i zaplanowana. Negatywne czynniki m.in. w postaci inflacji, pandemii oraz wojny w Ukrainie uzmysłowiły, że warto inwestować w bezpieczne aktywa, a takimi są z pewnością mieszkania. Przekonać się o tym można czytając pierwszą edycję raportu „Nie ma jak w domu, czyli jak mieszkają Polacy”. W raporcie Echo Investment 66% badanych zadeklarowało, że mieszka we własnym lokum.

Idealnym wykorzystaniem kapitału jest postawienie na projekt realizowany w atrakcyjnej lokalizacji, dobrze skomunikowany, z bogatym zapleczem parkingowym oraz oferujący możliwość ciekawego spędzania czasu wolnego. Czasy pandemii pokazały, że coraz więcej osób szuka także bliskości natury i lokali budowanych na miejskich obrzeżach, ale nadal w cenie są głównie inwestycje znajdujące się w centrum większych aglomeracji miejskich, w pobliżu licznych punktów usługowych i sklepów.

Inwestycja we własne M zawsze się obroni

Przy szalejącej inflacji oraz szybujących stopach procentowych kupno mieszkania objawia się na dłuższą metę jako pewna i sprawdzona forma inwestowania. Nabywcy nadal mogą liczyć na wzrost wartości wyższy niż inflacja oraz korzyści finansowe z najmu. Potwierdzają to wyliczenia Bankier.pl udostępnione przez serwis Otodom.pl. dotyczące czynszowych podwyżek na polskim rynku wynajmu. W przypadku Łodzi i lokali do 38 mkw. w sierpniu tego roku średnia stawka wynosiła około 1640 zł czyli o 33,5% więcej niż rok wcześniej. Wynajęcie lokum z metrażem 38-60 metrów wiązało się podczas tegorocznych wakacji z wydatkiem średnio 2166 zł. Oznacza to wzrost o 23,2% względem wakacji 2021. A w trzecim największym polskim mieście pod względem populacji potencjalnych zainteresowanych wynajmem nie brakuje. Bardzo silny ośrodek akademicki i stale rosnący potencjał inwestycyjny oraz biznesowy miasta zachęca, głównie młodych ludzi, do wiązania się z miastem o bogatej włókienniczej historii. W badaniu „Nie ma jak w domu, czyli jak mieszkają Polacy” 11% ankietowanych zadeklarowało, że wynajmuje mieszkanie na terenie łódzkiej aglomeracji. Ponadto w raporcie przygotowanym dla Echo Investment 9% osób wskazało chęć kupna mieszkania w celach inwestycyjnych. Warto więc pamiętać, że zarówno w sytuacji osobistego użytkowania czy udostępnienia lokum pod wynajem – czas pracuje na korzyść nabywcy. Po prostu lokal zakupiony np. na wczesnym etapie realizacji inwestycji będzie wart o wiele więcej w momencie odbioru kluczy do własnego M. Tak dzieje się w łódzkim projekcie Fuzja, w którym w ciągu roku wartość mieszkań od Echo Investment wzrosła o około 25%.

Fuzja daje możliwości

Wielofunkcyjny kompleks o charakterze „destination” powstaje w kwadracie ulic: Piotrkowska, Tymienieckiego, Kilińskiego i Milionowa. Na gruncie o powierzchni 8 hektarów trwa jedna z największych rewitalizacji w historii spółki Echo Investment. Teren dawnych zakładów fabrycznych Karola Scheiblera zapewni przestrzenie kulturalne, gastronomiczno-rozrywkowe oraz bogatą ofertę handlową i usługową. Łódzki kompleks da również możliwość pracy w strefie biurowej. Dostępne są jeszcze 53 mieszkania z drugiego etapu dedykowane klientom indywidualnym, jak i inwestorom kupującym z myślą o najmie. Na lokatorów czekają metraże od 35 do 98 mkw., znajdujące się w budynku w kształcie podkowy. Atutem wielofunkcyjnego projektu jest też wyjątkowy klimat przedsięwzięcia. Jego wyróżnik to zabytkowa, secesyjna elektrownia otoczona rewitalizowaną pofabryczną zabudową. W przyszłym roku w kompleksie o charakterze mixed-use pojawią się restauracje, lokale usługowe, a także kawiarnie. Dawne zakłady Karola Scheiblera staną się miejscem, w którym po prostu warto żyć i bywać.

Boho i Zenit także w rozkwicie

Centrum Łodzi od wielu lat się zmienia. Rewitalizacje starych kamienic, przywracanie do życia terenów pofabrycznych oraz inwestycje w infrastrukturę komunikacyjną, to tylko część przykładowych przeobrażeń. Wpisuje się w to również osiedle Boho. W sercu Łodzi, przy ulicy Wodnej 17, powstają dwa budynki i ponad 200 mieszkań, a do tego dużo zieleni i przestrzenie do odpoczynku. Decydując się na zakup lokum przy Wodnej 17 zyskuje się możliwość mieszkania w spokojnej enklawie, ale położonej bardzo blisko centrum miasta i ulicy Piotrkowskiej, dworca PKP Łódź-Fabryczna oraz urokliwych terenów Parku Źródliska i Księżego Młyna. Wizytówką osiedla z budynkami o sześciopiętrowej konstrukcji będą dwa zielone i kameralne dziedzińce przeznaczone np. do sąsiedzkich spotkań.

Jadąc dalej kilka kilometrów na wschód aleją Piłsudskiego łatwo zauważyć żurawie górujące nad placem budowy projektu Zenit. Niemal vis-à-vis stadionu Widzewa powstaje pierwsze osiedle zaprojektowane zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju Miasta Łodzi. Do współpracy przy inwestycji firma Echo Investment zaprosiła Veolię – producenta i dostawcę ciepła systemowego, który wyposaża Zenit w nowoczesne i ekologiczne rozwiązania jak np. system paneli fotowoltaicznych zasilających części wspólne oraz ładowarki samochodów elektrycznych. Ponadto roślinność będzie podlewana wodą deszczową, magazynowaną w zbiornikach retencyjnych, a na terenie znajdzie się również szklarnia do uprawy kwiatów i warzyw. W ofercie pierwszego etapu nadal są dostępne 22 mieszkania z metrażami od 61 do 84 mkw.