Skip to main content

Na siedmiu największych rynkach w Polsce styczeń-marzec 2023 r. przyniósł poprawę wyniku o 35% względem wcześniejszego kwartału. Ponadto – według danych Otodom Analytics – wzrosła także liczba rezerwacji. Pozytywne poruszenie widać m.in. na rynku krakowskim, a swój udział w tym ma także Echo Investment. Jako deweloper na początku bieżącego roku posiadaliśmy w ofercie w stolicy Małopolski około 220 mieszkań.

Po serii spadków, szacowana w Krakowie sprzedaż wyraźnie wzrosła. Według wyliczeń przytaczanych w raporcie „Pierwotny Rynek Mieszkaniowy Krakowa” przygotowanym przez Dział Badań i Analiz spółki Emmerson Lumico na koniec I kw. 2023 r. liczba sprzedanych mieszkań wyniosła ponad 2,1 tys. Ponadto okres styczeń-marzec 2023 r. był całkiem dobry w Krakowie pod względem nowej podaży rynkowej – deweloperzy wprowadzili w tym czasie do swoich ofert 1,6 tys. nowych mieszkań. Nowym projektem na rynku jest m.in. ZAM Apartments od Echo Investment.

W zielonym otoczeniu krakowskiego Podgórza powstaje kameralna inwestycja o podwyższonym standardzie oferująca 100 apartamentów w układach od jedno- do pięciopokojowych i z metrażem od 26 do 94 mkw. Atrakcyjne układy lokali, bogate zaplecze handlowo-usługowe, szkoły i przedszkola na wyciągnięcie ręki oraz liczne sąsiedztwo terenów zielonych, a także rekreacyjnych – to magnes dla osób poszukujących w stolicy Małopolski komfortu życia w wyjątkowym otoczeniu. Ponadto za projektem przemawia unikatowość inwestycji czyli ograniczona ilość nowych przedsięwzięć mieszkaniowych w tej lokalizacji. Znaczny ruch w sprzedaży i rezerwacji mieszkań dostrzegamy też w naszej drugiej krakowskiej inwestycji – Bonarka Living. Pokusa posiadania gotowego mieszkania już w tym roku, pełna dostępność lokali pomimo sprzedaży ponad 70% mieszkań z oferty oraz perspektywa rządowego wsparcia w ramach programu „Bezpieczny kredyt 2%” sprawiają, że klienci chętniej odwiedzają Biuro Sprzedaży przy ulicy Przyjaźni Polsko-Węgierskiej i decydują się na zakup.

Echo Investment rozpoczęło rok 2023 ofertą na poziomie ponad 220 mieszkań. Wynik ten, według danych pochodzących z raportu Emmerson Lumico, uplasował nas w pierwszej dziesiątce wśród wszystkich deweloperów aktywnych w stolicy województwa małopolskiego. Z racji tego, że oba obecne projekty powstają na terenie Podgórza byliśmy bezapelacyjnym liderem w liczbie oferowanych mieszkań w tej części miasta. Przełożyło się to na sprzedaż 45 lokali czyli wynik w czołówce wszystkich transakcji zawartych w tym czasie na terenie krakowskiej dzielnicy.

Według twórców kwartalnego raportu przygotowanego przez Otodom Analytics argumentem za przyspieszeniem zakupu może być niewielki, ale regularny wzrost cen. W przypadku krakowskiego rynku mieszkaniowego był on w porównaniu do grudnia 2022 r. najmniejszy w skali kraju – wynoszący 3%. Z kolei eksperci Emmerson Lumico nie mają wątpliwości, że na odbudowę części popytowej rynku wpływ miały m.in.: rekomendacja KNF o zmniejszeniu bufora bezpieczeństwa przy obliczaniu zdolności kredowej w przypadku kredytów ze stałym oprocentowaniem oraz wstrzymany cykl podwyżek stóp procentowych. W obawie o wzrost cen przy już teraz ograniczonej ofercie, klienci przestali odkładać w czasie decyzję o zakupie mieszkania i wrócili do biur sprzedaży deweloperów.

https://echo-zam.pl/

https://echo-osiedlebonarka.pl/