Skip to main content

Samowystarczalne, zrównoważone i miastotwórcze – takich osiedli potrzebujemy.  Echo Investment zbadało jak nam się żyje w czterech ścianach i co ewentualnie chcielibyśmy w nich zmienić. Pierwsza edycja raportu „Nie ma jak w domu, czyli jak mieszkają Polacy” dostarczyła wielu interesujących oraz inspirujących wniosków.

Mieszkanie statystycznego Polaka to obecnie zazwyczaj własny lokal o powierzchni około 50 mkw., posiadający trzy pokoje (30% badanych) i będący w dobrym stanie. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku osób, które mieszkają w wolnostojącym domu jednorodzinnym, gdzie do dyspozycji lokatorów (69%) są najczęściej co najmniej cztery pokoje. Zwraca uwagę zależność pomiędzy wielkością lokum, a okresem budowy danego budynku. Po prostu w młodszym budownictwie Polacy częściej decydują się na większe mieszkania. W blokach postawionych w okresie PRL-u 9% ankietowanych wskazała minimum cztery pokoje w dyspozycji, w budynkach wzniesionych latach 1990-2000 i 2001-2016 takich odpowiedzi było po 10%, a w latach 2017-2022 – już 15%. Apetyt rośnie więc w miarę jedzenia…i kolejnego mieszkania. Ponad połowa naszych rodaków chciałaby, aby ich kolejne lokum składało się z trzech lub czterech pokoi (odpowiednio 36% i 25%). Preferencje te są dość stałe, aż do osiągnięcia wieku przedemerytalnego. Wówczas chętniej wybieramy mieszkania o mniejszej liczbie pomieszczeń.

Kolejny lokal, w którym zamieszkamy powinien być większy od dotychczasowego

Ponad połowa Polaków (54%) mieszka obecnie w lokalach, których powierzchnia jest mniejsza niż 70 mkw. Ale plany snute na przyszłość przebijają ten metraż. W opinii 52% badanych ich następne mieszkanie powinno posiadać minimum 70 metrów. W ten sposób odpowiedziało 28% ankietowanych w wieku 18-24 lat, ale grupy w wieku 25-34, 35-44 oraz 45-54 idą jeszcze odważniej wskazując na ponad stumetrowe metraże – odpowiednio 38%, 39% i 33%. Apetyt na przestrzeń maleje w grupie 55 lat i więcej, w której 44% badanych zaznaczyło opcję z lokalami od 50 do 69 mkw. Po raz kolejny w statystyce wybijają się posiadacze domów jednorodzinnych ponieważ w ich przypadku 59% osób mieszka na minimum stumetrowej przestrzeni.

A co ze standardem mieszkaniowym?

Wydaje się, że nie jest źle! Blisko połowa osób biorących udział w badaniu (47%) ocenia standard obecnego mieszkania jako dobry, ewentualnie z zastrzeżeniem dotyczącym drobnego odświeżenia. Z kolei niemal co piąty ankietowany (18%) jest przekonany, że jego mieszkanie nie potrzebuje żadnego remontu. Na drugim biegunie opinii ulokowało się 4% Polaków uważających, że zamieszkiwane lokum nadaje się do generalnej renowacji. Zwraca uwagę, że bardziej krytyczne pod tym względem są Polki ponieważ 35% z nich spoglądając na wygląd aktualnego lokalu byłaby skłonna przeprowadzić w nim prace remontowe. Wśród mężczyzn ten odsetek wynosi 30%.

Coś do poprawy zawsze się znajdzie

Dodatkowy pokój, lepszy rozkład pomieszczeń i garaż – to trzy rzeczy, których najbardziej brakuje Polakom w ich miejscu zamieszkania. Braki te powodują, że tylko 27% z nas jest zadowolonych ze swojego lokum. Rodzaj zajmowanego mieszkania rzutuje na potrzeby. Mieszkańcy domów najchętniej zmieniliby rozkład pomieszczeń, podczas gdy bloków – i to niezależnie, w jakim okresie wybudowanych – dodaliby kolejny pokój. Ponadto lokatorzy „najmłodszych” bloków bardziej niż pozostali potrzebują dodatkowej powierzchni w postaci komórki lokatorskiej oraz biura do pracy. Wgryzając się w temat jeszcze głębiej to zauważamy, że kobietom najbardziej brakuje dodatkowego pokoju (24%), lepszego rozkładu pomieszczeń (24%), a także balkonu/tarasu (19%). Z kolei 23% panów jako element do poprawy wskazuje brak garażu, o 1% mniej wymienia brak dodatkowego pokoju natomiast 17% ankietowanych chciałoby lepszego rozkładu pomieszczeń.

Posiadaczami własnego „M” stajemy się najczęściej po 35. roku życia

Koncentrując się na zdobywaniu wyższego wykształcenia oraz stawiając pierwsze kroki na rynku zawodowym młodzi Polacy decydują się głównie na wynajmowanie miejsca zamieszkania. Takie rozwiązanie daje elastyczność, nie wiąże na stałe z danym miastem i pozwala  łatwiej planować swoją karierę. Gdy jednak nastąpi jej stabilizacja to zaczynamy zastanawiać się co dalej. Jakie miasto docelowo wybrać? Mieszkanie bliżej centrum, a może na obrzeżach? Jakich udogodnień potrzebuję? Mieszkanie przyszłości to nadzieja mniejszego zużycia wody i prądu, zarządzania nim z poziomu aplikacji w smartfonie i dostosowywania się do nawyków właścicieli. W czołówce wskazywanych przez ankietowanych trendów mieszkaniowych na pierwszym miejscu wymieniono jednak przekonanie, że w ciągu najbliższych dwóch lat mieszkania będą drożały (61%). Kolejne pozycje zajęły chęć posiadania na terenie osiedla większej liczby terenów zielonych (58%) oraz zgoda na dopłatę, aby mieszkać na tzw. osiedlu zrównoważonym (46%). Wśród innych trendów w Top10 wymieniano także np. sfinansowanie zakupu nowego lokum kredytem hipotecznym, chęć dopłaty za inteligentne rozwiązania w mieszkaniu i na osiedlu, a także odbiór lokalu wykończonego „pod klucz”.

Zachęcamy do zapoznania się z całym raportem: Jak_mieszkaja_Polacy_Raport_2022_ECHO_Investment