Skip to main content

Myśląc w tej chwili o zakupie własnego M klienci kalkulują czy to odpowiedni moment na ten krok. Inflacja skutkująca drożyzną i topniejącą zdolnością kredytową Polaków oraz wojna w Ukrainie – to m.in. te czynniki wpływają na rodzimy sektor mieszkaniowy. Jednak czas na zakup własnego mieszkania zawsze jest dobry.

Przełożenie danych inflacyjnych na portfel każdego z nas jest bardzo proste i odczuwamy je podczas każdej wizyty w sklepie. Jeśli rok temu płaciliśmy za coś 100 zł, to teraz za to samo musimy wyłożyć o około 17,2% więcej. Tym samym wartość naszego portfela maleje i coraz mniej możemy kupić za posiadane w nim środki. Obecne warunki inwestycyjne na rynku nie oznaczają jednak kataklizmu. Pomimo piętrzących się trudności decyzji o zakupie własnego M nie warto odwlekać w nieskończoność. Proces budowlany jest w tej chwili narażony na spore trudności ze względu na ciągły wzrost kosztów materiałów budowlanych i problemy z ich dostępnością, a więc deweloperzy reagując na sytuację są zmuszeni do podnoszenia cen. Z drugiej strony notarialna gwarancja stałej ceny zapewnia w umowie deweloperskiej niezmienność ceny mieszkania pomimo niesprzyjających warunków inflacyjnych. Odbierając klucze do lokum, nawet kilkanaście miesięcy później, klienci mają pewność jasnych i stabilnych warunków finansowych.

 

Najbardziej atrakcyjna forma inwestowania długoterminowego

Przy szalejącej inflacji, szybujących stopach procentowych i ciągłych zawirowaniach na rynku kredytów hipotecznych kupno mieszkania objawia się na dłuższą metę jako pewna i sprawdzona forma inwestowania. Inwestorzy długoterminowi nadal mogą bowiem liczyć na wzrost cen mieszkań wyższy niż inflacja, a ponadto na wynajmie w dużych polskich miastach można zarobić przez rok sumę odpowiadającą kilku procentom wartości zakupionego lokalu. „Wypuszczenie” mieszkania na rynek najmu zapewnia m.in. atrakcyjną stopę zwrotu, a kupno czterech ścian można potraktować jako zabezpieczenie na całe życie.

Długoterminowy wzrost wartości

Ulokowanie posiadanych pieniędzy w nieruchomości jest zabezpieczeniem kapitału przed szalejącą drożyzną. Decydując się na zakup własnego M nabywca stawia na bezpieczeństwo ponieważ transakcja mieszkaniowa obarczona jest stosunkowo niewielkim ryzykiem w stosunku do innych aktywów. Zdarzają się okresowe wahania rynkowe, które powodują na jakiś czas spadek wartości lokali, ale patrząc w szerszej perspektywie widać wyraźnie, że wartość nieruchomości tylko rośnie. Czas pracuje na korzyść nabywcy, a proces ten następuje dynamiczniej niż w przypadku stopy inflacji. Zakupione lokum na wczesnym etapie realizacji inwestycji będzie warte o wiele więcej w momencie odbioru kluczy do własnego M. Tak dzieje się np. w naszym łódzkim projekcie Fuzja, gdzie w ciągu roku wartość mieszkań wzrosła o około 25%.

Bezpieczna lokata kapitału

Zakup mieszkania stanowi atrakcyjny i bezpieczny sposób na ulokowanie środków, ale inwestycja musi być odpowiednio przemyślana i zaplanowana. Idealną lokatą kapitału jest postawienie na projekt w formule „destination” – realizowany w atrakcyjnej lokalizacji, dobrze skomunikowany, posiadający bogate zaplecze parkingowe oraz oferujący możliwość ciekawego spędzania czasu wolnego w najbliższej okolicy. Z tego powodu w cenie są m.in. mieszkania znajdujące się w centrum większych aglomeracji miejskich, w pobliżu punktów usługowych i sklepów. Z decyzją o zainwestowaniu kapitału w zakup mieszkania nie warto jednak zwlekać. Inwestor witając obecny rok i mając 500 tys. zł ulokowanych na koncie bez oprocentowania lub w przysłowiowej „skarpecie” już w styczniu wyraźnie tracił. Wartość jego środków w wyniku styczniowej inflacji wynoszącej 9,4% spadła o 47 tys. zł. Z każdym kolejnym miesiącem te spadki tylko się pogłębiały.

Pewien zysk – inwestycja w wynajem

Zakup lokalu przeznaczonego na wynajem, pomimo rosnących kosztów kredytów, wciąż pozostaje atrakcyjną perspektywą dla inwestorów, którzy chcą na ten cel przeznaczyć środki gotówkowe. Opłaty czynszowe zapewniają regularny dopływ pieniędzy, a ich rosnące stawki kuszą perspektywą wyższego zarobku. Potwierdzają to wyliczenia dotyczące czynszowych podwyżek na polskim rynku wynajmu zebrane przez portal Bankier.pl na podstawie danych udostępnionych przez serwis Otodom.pl. Biorąc pod uwagę mieszkania średniej wielkości od 38 do 60 mkw. największy skok finansowy w zestawieniu rok do roku zauważono w Krakowie. Średnie ceny ofertowe mieszkań na wynajem w tym segmencie wzrosły w stolicy Małopolski z niecałych 2000 zł w sierpniu 2021 roku do 2841 zł dwanaście miesięcy później. Oznacza to skok o 48,6%. Na drugim miejscu podsumowania uplasował się Wrocław. W dolnośląskiej stolicy stawki przez analizowany okres wzrosły o 39,6%, a podium zamyka Warszawa, w której w sierpniu tego roku trzeba było zapłacić średnio o 29,4% więcej za wynajem mieszkania niż w sierpniu 2021

Bardzo dobre zabezpieczenie na przyszłą emeryturę i dla bliskich

Trudno dziś precyzyjnie wyliczyć wysokość przyszłego świadczenia emerytalnego, zwłaszcza jeśli myślimy o perspektywie dwóch lub trzech dekad. Pewne jest jednak, że im wcześniej zaczniemy to robić, tym większa szansa na zabezpieczenie się przed negatywnym scenariuszem i niskimi świadczeniami. Gwarantem odpowiedniego poziomu domowego budżetu może być m.in. przemyślana inwestycja w nieruchomości. Pomimo, że wiąże się to z poważnym wydatkiem, to taki krok stanowi jednocześnie polisę na przyszłość. Inwestycja w nowe mieszkanie i jej wieloletnie udostępnianie na rynku najmu zapewnia właścicielowi poduszkę finansową, którą można wykorzystać na emeryturze. Z kolei pomyślna przyszłość dzieci to priorytet dla każdego rodzica, a jednym z elementów jej zagwarantowania jest ułatwiony start w dorosłe życie oraz zawodową karierę. Odkładanie nawet niewielkich kwot przez osiemnaście lat nauki oraz dorastania pociechy zapewni kilkadziesiąt tysięcy złotych, które można wykorzystać np. na wkład własny do zakupu nieruchomości. Oczekiwanie na „lepsze czasy” może być zgubne i postawić rodziców przed koniecznością kupienia dzieciom mieszkania na głębokich peryferiach lub nawet poza granicami administracyjnymi metropolii. Czas odgrywa kluczową rolę. Zakupiony lokal nie musi przecież od razu trafić w ręce latorośli. Mieszkanie sfinansowane np. w części z kredytu hipotecznego można na początku wynająć, a uzyskany w ten sposób dochód przeznaczać na spłatę zadłużenia.

Przeczytaj więcej: Dlaczego warto teraz kupić mieszkanie

Zobacz nasze inwestycje:

www.echo-fuzja.pl

www.echo-boho.pl

www.echo-zenit.pl

www.echo-rytm.pl

www.echo-wieza.pl

www.echo-osiedlebonarka.pl

www.echo-osiedlekrk.pl

www.echo-zam.pl