Skip to main content

Jeśli planujesz zakup mieszkania, które fizycznie jeszcze nie istnieje – jest na etapie budowy lub wręcz „dziury w ziemi”, możesz wprowadzić w projekcie lokalu tak zwane zmiany lokatorskie. To bardzo wygodna i korzystna dla Ciebie opcja, ponieważ pozwala na dostosowanie układu pomieszczeń i innych elementów mieszkania do własnych potrzeb. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, jednakże jest to tańsza i szybsza opcja niż wprowadzanie zmian w mieszkaniu po odbiorze kluczy.

W kolejnych pytaniach i odpowiedziach wyjaśniamy czym są zmiany lokatorskie, jakie elementy lokalu możesz zmienić, a których nie, co obejmuje usługa, jakie są jej koszty i jak optymalnie zaplanować ewentualne zmiany.

Czym są zmiany lokatorskie?

Zmiany lokatorskie to modyfikacja planu mieszkania zaproponowanego przez dewelopera. Po zakupie lokalu otrzymujesz jego dokładny plan (możesz go też pobrać z platformy Moje Echo), nawet gdy nieruchomość jest dopiero na wczesnym etapie budowy[1]. Możesz wówczas przyjrzeć się projektowi technicznemu i zaproponować zmiany, które Twoim zdaniem uczynią przestrzeń bardziej dopasowaną do Twoich potrzeb. Każdy klient ma swoje preferencje i oczekiwania, niektórzy mają też dokładną wizję tego, jak urządzą swoje przyszłe mieszkanie.

Zmiany lokatorskie pozwalają na przykład na przesunięcie grzejnika czy nawet ściany (pod warunkiem, że nie jest to ściana nośna). Można też na tym etapie dokładnie rozplanować umiejscowienie gniazdek elektrycznych i przyłączy w kuchni i łazience. Na zgłoszenie zmian lokatorskich w Echo masz zawsze indywidualnie wyznaczony czas. Zazwyczaj jest to 21-60 dni od podpisania Umowy Deweloperskiej. Zgłoszeń nie przyjmujemy jednak później niż po ok. 6 miesiącach od rozpoczęcia budowy, ponieważ wówczas jest już po prostu za późno na dokonanie zmian

Co możesz zmienić?

W ramach zmian lokatorskich można przesunąć ściany działowe, a nawet z nich zrezygnować. Można też wstawić dodatkowe ścianki dzielące pomieszczenia. Niestety, zmiany lokatorskie nie obejmują ścian nośnych.

Możesz za to zrezygnować na przykład z drzwi i tam, gdzie nie będą potrzebne powiększyć otwór przeznaczony na drzwi do samego sufitu. Taki zabieg optycznie powiększy mieszkanie i sprawi, że będzie wydawać się bardziej przestronne. To świetne rozwiązanie na przykład w salonie czy kuchni.

Zmiany techniczne – prąd, woda, ogrzewanie

Zmiany lokatorskie mogą też dotyczyć punktów oświetleniowych, włączników, gniazdek elektrycznych i punktów teletechnicznych. Projekt wykonawczy zazwyczaj obejmuje niezbędne minimum takich elementów. Jeśli uważasz, że będziesz potrzebować ich więcej, zaznacz to na projekcie i poproś o ich dodanie. Pamiętaj jednak, że realizacja dodatkowych punktów elektrycznych jest kosztowna – warto więc dopytać o koszty takich zmian jeszcze przed modyfikacją planu! Więcej gniazdek może Ci się przydać np. przy łóżku czy w miejscu, gdzie planujesz domowe biuro. Będą też potrzebne w kuchni, jeśli chcesz mieć tam sprzęt taki jak ekspres do kawy, zmywarka czy inne akcesoria. To samo dotyczy punktów świetlnych – w kuchni i w miejscu do pracy zwykle potrzebujemy ich więcej. Przydać może się też dodatkowy punkt na kinkiet w przedpokoju czy w łazience oraz nad stołem w jadalni.

Na etapie budowy zmienić możesz również lokalizację przyłączy wodno-kanalizacyjnych.[2] To ważne, ponieważ na dalszych etapach takie zmiany mogą nie być możliwe. Zastanów się gdzie w łazience chcesz umieścić wannę lub prysznic i jak rozmieścić sprzęty oraz meble w kuchni. Ważne jest m.in. przyłącze do zmywarki. Pamiętaj jednak, że niemożliwe jest przesunięcie tzw. pionów instalacyjnych.

Zmiany lokatorskie mogą też obejmować zmianę umiejscowienia grzejników. Być może zmieniasz aranżację salonu i zechcesz przenieść grzejnik koło kanapy, zamiast pozostawiać go przy telewizorze i eksponowanej ścianie.

Jakie korzyści dają zmiany lokatorskie?

Zmiany lokatorskie to świetny sposób, by dostosować mieszkanie do indywidualnych potrzeb. Czasami projekt zaproponowany przez dewelopera nie jest dla Ciebie wystarczająco funkcjonalny. Wówczas zmiany lokatorskie to szansa na poprawienie tego, co uznajesz za nieprzydatne i dodanie elementów, które sprawią, że będzie Ci się lepiej mieszkać. Opcja zmian lokatorskich jest korzystna i wygodna. Możesz za ich sprawą optycznie powiększyć pomieszczenia oraz zmienić ich układ – oczywiście w ramach możliwych modyfikacji projektu bazowego.

Zmiany lokatorskie, dotyczące ścian działowych, dają wiele możliwości aranżacji pomieszczeń. Można za ich pomocą stworzyć nowe pomieszczenie lub wydzielić kącik na przykład do pracy czy miejsce na garderobę. Można też powiększyć pomieszczenie rezygnując ze ścian działowych pomiędzy pokojami. W ten sposób osiągniesz efekt otwartej przestrzeni, co z pewnością przypadnie do gustu zwolennikom nowoczesnych aranżacji. Przesunięcie ścianki działowej w łazience pozwoli na wstawienie wanny lub większego prysznica. A w przedpokoju dodatkowa ścianka umożliwi stworzenie pojemnej szafy.

Czego nie można zmodyfikować w ramach zmian lokatorskich?

Nie zmienisz usytuowania drzwi wejściowych, okien, nie zwiększysz i nie zmodyfikujesz kształtu balkonu lub loggi, nie przesuniesz ich też w inne miejsce. Wszystkie elementy elewacji, piony instalacyjne i ściany nośne nie podlegają modyfikacjom. Nie można też ich przebudowywać w trakcie użytkowania lokalu. Nie przyjmujemy również zmian dotyczących stolarki okiennej i drzwiowej.

Dodatkowo, wszystkie zmiany lokatorskie wprowadzane na etapie realizacji inwestycji muszą być zgodne z prawem. Dlatego nie każdą zgłoszoną zmianę, nawet jeśli dotyczy ona elementów modyfikowalnych (jak np. ściany działowe), będziemy mogli wprowadzić.

Czy zakres prac obejmuje dodatkowe prace wykończeniowe np. malowanie ścian?

Niestety, zmiany lokatorskie nie obejmują swoim zakresem ani dodatkowych prac wykończeniowych (takich jak malowanie ścian czy kładzenie płytek), ani wspomnianego wyżej doradztwa projektowego. Dlatego przygotowaliśmy ofertę pakietów wykończeniowych, dzięki którym sprawnie, szybko i bez stresu przeprowadzisz niezbędne prace. Oferujemy kilka rodzajów pakietów wykończeniowych, dostosowanych do Twoich potrzeb i możliwości finansowych. Skorzystanie z pakietu pozwala zaoszczędzić czas i nerwy – odbierasz gotowe mieszkanie i nie musisz martwić się o projekt, znalezienie fachowców oraz dopilnowanie, by wykonali wszystkie prace zgodnie z planem i harmonogramem.

Jakie są koszty i do kiedy są płatne zmiany lokatorskie?

Ogólne warunki zmian lokatorskich ustalone są w umowie deweloperskiej lub przedwstępnej. Tam też określono koszty i termin do kiedy należy dostarczyć zgłoszenie zmian lokatorskich do Specjalisty ds. zmian lokatorskich. Opłaty związane z wprowadzanymi zmianami lokatorskimi to: opłata związana z obsługą przez dewelopera (500zł) i koszty projektu. Zwykle dochodzą do tego jeszcze koszty wykonawczo-budowlane. Dodatkowe ścianki, punkty świetlne i elektryczne czy przyłącza wodno-kanalizacyjne będą najczęściej dodatkowo płatne.

Czy muszę przesłać profesjonalny projekt zmian lokatorskich?

Przesłanie profesjonalnego projektu zmian lokatorskich nie jest konieczne, choć jest mile widziane. Przeróbki w ramach oryginalnego projektu są możliwe na podstawie zaznaczonych przez nabywcę na planie technicznym zmian. Wystarczy, że zaznaczysz gdzie mają się znajdować dodatkowe punkty świetlne czy gniazdka oraz które otwory drzwiowe mają zostać podwyższone aż do sufitu.  Do każdej zmiany lokatorskiej projektant wykona odpłatny projekt zamienny. Będzie on stanowić podstawę wykonania zmian lokatorskich w Twoim lokalu.

Wprowadzane modyfikacje warto dokładnie przemyśleć, ponieważ nie wszystkie da się cofnąć po ich realizacji, czyli po wybudowaniu lokalu. Pamiętaj, że zmiany lokatorskie mają na celu optymalizację przestrzeni użytkowej. Z tego względu zaleca się konsultację projektu z architektem wnętrz, który podpowie Ci jak stworzyć ciekawe i funkcjonalne aranżacje. Ponieważ doradztwo projektowe nie wchodzi w skład usługi zmian lokatorskich, należy skorzystać z usług zewnętrznego (czyli nie pracującego w Echo) architekta. Jeśli potrzebujesz, możemy polecić Ci jednego z zaufanych projektantów, z którymi współpracujemy na co dzień. To pracownicy tego samego biura projektowego, które wspiera nas przy obsłudze pakietów wykończeniowych.